• ekonomi kötüye gittikçe akp ye ilginin artması

  4.
  ekonomi kötüledikçe beleş bulgur ve kömüre ihtiyacın artmasındandır.

  ya da milletin her geçen sene beleşe daha da alışmasındandır.
  1 -1 ... arbutus unedo
 • osmanlı nın bugünün amerika sı olduğu gerçeği

  17.
  doğru değildir. amerika bilimsel ve teknolojik bir devdir. gücünün kaynağını mühendislikten alır. radyo, televizyon, sinema, elektrik dağıtım şebekesi, elektrik ampulü, uçak, transistör vb. hep amerikalıların ilk kez düşünüp yaptıkları şeylerdir. amerikan finansal ve kültürel emperyalizmi ancak bunların üstünden yürür.

  osmanlı gücünğn kaynağını dinden ve fütuhattan alır. dinin getirdiği -amerikalılarda pek olmayan- bir adalet duygusu ve zayıfa acıma hissi vardır. teknoloji işlerine hiç bulaşmamış, direkt allaha güvenmiştir.

  osmanlı'nın daha insan olduğu kesindir. ama insanlığa amerikalılar kadar faydalı olmadığı da kesindir.
  1 ... arbutus unedo
 • mesut barzani

  138.
  hakimi olduğu kuzey ırak türkiye'nin verdiği beleş elektriği kullanmaktadır.
  1 -1 ... arbutus unedo
 • 5000 yıllık kürt tarihi

  294.
  5000 yıldır herhangi bir gelişme görülmedi. o zaman neyse bugün de aynen o.
  1 ... arbutus unedo
 • milli gelirin 10 bin doları aşması

  6.
  akp'nin dinibütünlerine sormak lazım: dinde yalanın cezası nedir?
  ... arbutus unedo
 • milli gelirin 10 bin doları aşması

  5.
  milli gelir rakamlarının fena halde manipüle edilmesinin sonucudur: (bkz: #9528452)
  ... arbutus unedo
 • tek yol sürgün

  10.
  bence bölünme çok daha akıllıca bir çözüm. uygulanabilirliği çok daha fazla.

  zaten doğu illerinin çoğuna köpek bağlasan durmaz. hiçbir özelliği olmayan, allahın unuttuğu yerler.

  eğer "orası için atalarımız kan döktü" deniyorsa atalarımız tuna boylarından yemen'e kadar neredeyse her milimetrekare için kan döktü.
  3 -1 ... arbutus unedo
 • rize metrosu

  10.
  umarım rizeli müteahhitlere yaptırmazlar.
  10 -2 ... arbutus unedo
 • ezilen halkın 10 ton etle yemek yaptıran lideri

  2.
  bir de bu tarz heriflerin bu tarz hadiselerde kalaşnikoflu korumalarının arkasından üfürdüğü "barış rüzgarları türkiye'yi sarsın", "kardeşlik çiçekleri her yerde açsın" tarzı vıcık vıcık mesajlar yok mu, beni benden alıyor. ilkokul günlerime geri dönüyorum.

  peki değirmenin suyu nereden geliyor? senden, benden, ödediğimiz vergilerden canım kardeşim. yoksa bu herifler ne üretiyorlar ki böylesine tüketsinler?

  sırtında keneyle yaşamak başka türlü bir şey.
  1 -1 ... arbutus unedo
 • türk halkının uyuduğu gerçeği

  2.
  (bkz: türkiye ekonomisi)
  1 ... arbutus unedo
 • türkiye ekonomisi

  69.
  diş borcu döndürmek için yıllık 40 milyar dolara ihtiyaç var. ithalat açığını kapatmak için de yıllık 30 milyar dolara. bu hesaba göre her yıl paso 70 milyar dolar bulmamız lazım.

  dünyada paranın adresi türkiyeymiş. niye? dünyanın neredeyse %0 verdiği sıcak paraya türkiye %7-%8 veriyor. afrika ülkeleri bile sıcak paranın ne büyük felaket olduğunu anladı. oysa biz hala sıcak paraya davetiye çıkarıyoruz.

  borç ihtiyacımız neden bu kadar büyük? fabrika mı yapıyoruz? japonya ile rekabet edecek elektronik endüstrisi mi kuruyoruz. hayır, gelen parayla sadece akp'nin arkasındaki rizeli müteahhitleri zengin ediyoruz. oluşan borcu da yeni borçlarla döndürüyoruz.

  şu anda istanbul'un en yüksek binasını yapan adamın bir akp milletvekili olduğunu biliyor muydunuz?

  çöküş korkunç olacak. ancak aynı zamanda son derece demokratik ve adil olacak. zira ampulü halk demokratik seçimle seçti. ceremeyi de son analizde halk çekmeli.

  bu halk da zaten bir yerleri iyice yanmadan uyanacak gibi görünmüyor

  NOT: ampul'e fazla yüklendim galiba. özal dönemi zenginlerini de unutmamak lazım. ben şahsen gökkafes'in (süzer plaza) önünden her geçişimde lanetimi okuyorum. gerisi yukarıdakinin bileceği iş.
  1 ... arbutus unedo
 • solcuların kötü kokması

  1.
  beyinlerinin içindeki düşünce zannettikleri sloganların senelerce hiç değişmeden öylece kalması sonucu oluşan kokuşmadan kaynaklanır.

  Aynı çorabı senelerce giymek te benzer bir kokuşma oluşturur.
  6 -5 ... arbutus unedo
 • ermeniler ve kürtler

  18.
  ermeniler ve kürtler.

  birinin 2000 yıllık hakiki medeniyeti var. tümüyle kendine özgü, olağanüstü güzel bir mimarisi var. binlerce yıllık edebiyatları, tarihçilikleri var. kendilerine has alfabeleri dahi var.

  diğerinin ise çakma medeniyeti 5000 yıllıkmış. yersen!

  birinin düşmanlığının bile belli bir ölçüde tutarlı ve mertçe olduğu söylenebilir. öbürü ise seni sırtından bıçaklamaya kalkar, yakalanınca "türk kürt kardeş" diye bağırır.
  8 ... arbutus unedo
 • ermeniler ve kürtler

  15.
  osmanlı dünya savaşında doğu cephesine asker göndermemiş demek... vay anam vay! hem de ytü'deki tarih hocaları söylüyormuş.

  yanlış hatırlamıyorsam ali ihsan sabis anılarında doğu cephesinde savaşan türk ordularının mevcutlarını değişik zaman dilimleri için verir. ama ali ihsan sabis ytü'deki hocaların yanında kim ki? altı üstü doğu cephesinde üst düzey komutanlık yapmış bir osmanlı paşası. bir master'ı bile yok.

  kürtler doğu cephesinde savaşmadı mı? savaştılar tabii. ama osmanlı imparatorluğu için savaşmadılar. eğer ruslar kazanırsa herşeylerini kaybedeceklerini, sürüleceklerini, oylum oylum oyulacaklarını bildikleri için savaştılar.

  kürtler düzenli ordu içinde savaşmadılar. "aşiret alayları", "milis birlikleri" diye adlandırılan ordu dışı düzensiz bilikler halinde savaştılar. modern silahları kullanamayan bu birliklerin rus ordusu karşısında yetenekleri çok sınırlıydı. fakat cephe gerisini dolaşıp her tarafı talan etmekte üstlerine yoktu. ve savaşçı türk birlikleriyle aynı miktarda ikmal tüketiyorlardı!

  sözün kısası tam bir baş belasıydılar. aynen bugün oldukları gibi.

  üstelik bir de 1916 yılında dersim kürtlerinin ruslarla işbirliği içinde patlattığı, orduyu iki ateş arasında bırakan, müthiş miktarda toprak kaybına ve binlerce şehide mal olan bir kürt isyanı var ki, bu isyanı ytü'deki hocalarınızdan asla duymayacaksınız.

  ermenileri bin kere tercih ederim. en azından açık oynuyorlar.
  1 ... arbutus unedo
 • mahir çayan ve deniz gezmiş gibiler provokatördü

  6.
  provakatör değillerdi tabii ki. ama pek akıllı insanlar da değillerdi. onlardan daha akıllı olan bazıları onları gazlaya gazlaya ölüme gönderdiler. sonra da o ölümlerin rantını senelerce yediler.

  esas provakatörler o gazverenlerdir.

  şimdi o provakatörlerin hepsi liboş oldu. çoğu köşe yazarı, medyacı, reklamcı, filimci filan. hangi tipten bahsettiğimi eminim anlamışsınızdır.
  1 ... arbutus unedo
 • necdet adalı

  10.
  uludağ sözlük sayesinde suçsuz olduğunu öğrenmiş olduk. zaten asılan ya da hapse giren solcuların hepsi suçsuzmuş. evren paşa sırf kötü olduğu için onaylamış idamları.

  bendeniz bu idam kararlarının büyük çoğunluğunun 12 eylül öncesinde alındığını, 12 eylül'ün sadece uygulayıcı olduğunu zannediyordum. meğerse öyle değilmiş. kenan evren, 'asmayalım da besleyelim mi?' deyice hakimler otomatik olarak kalem kırarmış. mış mış mış.

  peki o zaman 12 eylül öncesinde 2000+ sağcıyla 2000+ solcuyu çatışmalarda kim öldürdü? asılanların suçsuz olduğunu iddia edenler bir zahmet bunu da açıklayıverseler ya? ah pardon, hepsini ergenekon yapmıştı değil mi?

  her ölüm dramdır. hele devlet eliyle şiddet uygulanarak gerçekleştirilmişse. ancak bu kimseye olan biteni çarpıtma hakkını vermez.

  12 eylül ün eli kanlı militanları neredeyse kilise azizleri mertebesine çıkacak.
  3 -4 ... arbutus unedo
 • atatürk e laf edememek

  39.
  atatürk'e söylenmek istenip te söylenemeyen her şey genelde ismet paşa'ya söylenir.

  benzer bir durum da 12 eylül'ün hemen sonrasında yaşandı. o zamanlar evren paşa'ya laf edemeyen solcular sürekli pinochet'e saydırırlardı.
  -1 ... arbutus unedo
 • kürt sorununun çözülmesi için yapılması gerekenler

  7.
  şu diyalog sorunu şıppadanak çözer:

  kürt: işkence, baskı, zılım gördüm. horlandım, ötekileştirildim. dilim kopartıldı. özgürlük istirem.
  türk: hay hay, tabii ki. kimseyi zorla tutmuyoruz. TC vatandaşı olmak ağırınıza gidiyorsa sınırı hemen çekelim, siz Diyarbakır, Hakkari, siirt vb. gibi cennet parçalarına geri dönün, biz istanbul, ankara, izmir de yaşamaya devam edelim.
  kürt: ama benim evim işim istanbulda. ben istanbulda yaşamak istirem.
  türk: o da mümkün kürt kardeşim. ama önce diyarbakır'daki TC büyükelçiliğinden vize alman gerekiyor. hem duyduğum kadarıyla orurma ve çalışma iznini biraz zor veriyorlarmış.

  (ani fren sesi... fren balatası yanığı kokusu... )

  ertesi gün ortada sorun morun kalmamıştır. kürt kardeşimiz evini ve işyerini türk bayraklarıyla donatırken gözlemlenmiştir.

  sorun, bu ülkedeki türklerin, kürtlerin (çok zayıf bir konumdan) çektiği resti görememesinden kaynaklanıyor. o resti görebilecek cesarete bir ulaşabilsek, ortada sorun morun kalmayacak.
  1 -3 ... arbutus unedo
 • kanamalı ırkçı ateşi

  10.
  öbür taraftan kendi kafasıyla uyuşmayan herkese "faşist, hasta, ırkçı" diye çemkirmek asla faşizm ve ırkçılık değildir. tam tersine kişinin demokrat, kültürlü, sıradışı ve solcu olduğunun işaretidir.
  1 -1 ... arbutus unedo
 • abdullah öcalanın hücresine telefon hattı istemesi

  42.
  yeter ki istesin. hattı da yirmibeş tane iri yarı zenci teknisyen döşeyecek.

  zaten bu hat bir süre sonra alışkanlık yapıyormuş. o yüzden ptt zencilerle anlaşma yapmış. düzenli aralıklarla imralıya gidip hat döşeyeceklermiş.
  -1 ... arbutus unedo
 • yeni şeyler getiriyorum