• hızla çoğalan kürt nüfusunun ülkeye etkisi

  13.
  türkiye'nin çökmesine sebep olacaktır. zira bu zamanda iyi eğitim almayan bir çocuğun geleceği yoktur. türkiye cumhuriyeti ise babaları neredeyse hiç vergi ödemeyen bunca çocuğa eli yüzü düzgün bir eğitimi verebilecek kadar zengin değildir.

  geleceğimizi görmek isteyen kahire'nin arka sokaklarında dolaşabilir.
  ... arbutus unedo
 • ali ağaoğlu

  53.
  istanbul'un ırzına geçen karadenizli müteahhitlerden biridir. anne tarafından hemşom olur.

  baba tarafından da istanbullu olurum efendim. zamanında babama dedemden kalan evin dam tamiratını yaparken göbeğimiz patlamıştı. babam tamirat ruhsatı almaya gittiği zaman belediyecinin çaycısı bile rüşvet istemiş. başımıza gelenleri anlatsam roman olur.

  geçenlerde bu adamla yapılan bir röportajı okudum. sözde zamanında ucuza çok arazi almış. şimdi o yüzden çok zenginmiş.

  ağaoğlu'cum, zamanında o arazileri ben alaydım o kadar zangin olabilir miydim? hayır, bir de inşaat izinlerini, ruhsatları, kaç kat yapabileceğinin izinlerini almak lazım değil mi? peki normal vatandaş evinin damının tamir ruhsatını almakta zorlanırken sen o ruhsatları, izinleri tereyağından kıl çeker gibi nasıl çıkarıyorsun? yakınından yolların, köprülerin geçeceği kıymetlenecek yerleri nasıl bu kadar sıhhatli tahmin edebiliyorsun?

  bir tanıdık var. adamın arsasının inşaat izini yok. sağı, solu, önü, arkası inşaat izni aldı. belediye bir tek bizim tanıdığa ruhsat vermiyor. arada bir belediyecilerden telefon geliyor "sizin arsaya alıcı var, satmak ister misiniz?" diye. hemen anlıyoruz rize'nin, artvin'in dağlarından zengin edilmesi gereken bir hemşo daha inmiş. eğer arazi ona satılırsa izinler yıldırım hiziyla çıkacak. "yerel yönetimlerde halk demokrasisi" diye zaten tam olarak buna deniyor.

  ya da kadıköy'e çakılmış o kazık-gökdelen? zannederim müteahhit ya sensin, ya da bir benzerin. sen inşaatin arazisini alır almaz belediye o bölgede bina yüksekliklerinin arttırılmasında "kamu faydası" gördü. ne tesadüf değil mi. peki,o araziyi ben alsaydım belediye aynı "kamu faydası" nı görecek miydi?

  yanlız yaptığın inşaatlar hakikaten kaliteli. binaların sağlamlığına kimse bir şey söyleyemez.

  çok sonra gelen edit: bir türlü inşaat izni alamayan tanıdığa belediyeden gelen telefonlar "siz en iyisi orayı satın, zira eğer satmazsanız orası istimlak edilip park yapılacak" şeklinde değişti.. belediyeciler ne iyi kalpli insanlar değil mi? hep bizim tanıdığın iyiliğini düşünüyorlar.
  40 -4 ... arbutus unedo
 • entel maganda

  18.
  hangi enteli (ya da haydi tümünü söyleyelim, entelektüeli) iki milimetre kazısanız altından maganda çıkar.

  entel-i azam murat belge de buna dahildir
  -1 ... arbutus unedo
 • salıncakta sallanan 18 yaş üzeri bayan

  32.
  bir hafta önce otobüsle bir çocuk parkının yanından geçerken gördüm kendisini. 35-40 yaşlarında, epeyce toplu, başörtülü bir hanımdı. üstünün başının saçının dağılmasına pek aldırmadan sallanıyordu. hissedebildiğim kadarıyla bu eylemiyle onlarca toplumsal-siyasal-sosyal normu delip geçtiğinin farkına varamayacak kadar saf bir insandı.

  zaten ne parkta etrafında oynayan birkaç çocuk ona aldırıyordu, ne de otobüsteki diğer yolcuların dikkatini çekmişti.
  2 ... arbutus unedo
 • batıda tek bir kürt kalmayacaksa bölünmeye razıyım

  42.
  kürtlerin "bağımsızlık istiyorum" diye yaptıkları blöfe karşı türklerin "görüyorum ve arttırıyorum" demesidir.
  7 ... arbutus unedo
 • kanal istanbul

  26.
  eğer elinin altında dr. mimar kadir topbaş gibi pırıl pırıl bir yetenek olmasaydı kendisine proje başdanışmanı olarak prof. dr. zihni sinir'i önerirdim.

  ama topbaş'ın olduğu yerde zihni'ye lüzum yok.
  ... arbutus unedo
 • kürtleri en çok kim sever

  22.
  solcular ve dinciler sever. çünkü atatürk döneminde dincilerin, 12 eylül'de solcuların bir yerine kaçan "devlet" (ya da bu isim altında algılanan her şey) ortak düşmandır. malumunuz, ilkellerde "düşmanımın düşmanı dostumdur".

  ilaveten kürtler bdp dışında bir tek dinci partilere oy verirler. bu da dincilere her seçimde %4-%5 ekstra demektir. kürtleri sevmesinler de ne yapsınlar?

  12 eylül sonrasında ise solcuların pek bir militan gücü kalmadığından kürtlere eklemlenmişlerdir. özellikle enteller kürtlerin etrafındaki sanal mağduriyet zırhının örülmesinde büyük emek sahibidir. genellikle kürtlerin uğradığı haksızlıklarda kıyamtleri koparırlar, pkk cinayetlerinde ise dul yemiş bülbüle dönerler.

  başka kimler sever? türkiye'den koparacak birşeyleri olan bütün yabancılar. ab, abd, hepsi. zira türkiye istenileni vermezse canını kürtleri kullanarak yakabilirler.

  son olarak kürtler avrupanın burnunun dibindeki

  -70 milyonluk disiplinli ve -nisbeten- eğitimli nüfusu olan,
  -doğal kaynaklar açısından oldukça zengin,
  -zırai olarak kendine büyük ölçude yeterli,
  -ekonomik olarak devleşme potansiyeli olan
  -belli bir sanayileşme geleneği olan
  -1000 yıllık devlet geleneğine sahip

  bir ülkeyi sürekli dizlerinin üstünde tutmaya yarar. bu dev ülke sürekli kanar, sürekli yalvarır, sürekli dizlerinin üzerinde sürünerek borç dilenir. sürekli silah satın almak, sürekli "uslu dur parası" ödemek zorundadır.

  seveni çoktur kürtlerin. zaten böylesine sevimli bir halkı sevmeyen ya ırkçıdır, ya faşisttir.
  3 -3 ... arbutus unedo
 • tc nin doğusuna gidildikçe penis boyunun uzaması

  118.
  penisi uzun aklı kısa lafını akla getirendir.
  1 -3 ... arbutus unedo
 • kanal istanbul

  17.
  rizeli müteahhit işi projelerdir. zaten başbakanımız da rizelidir.
  2 ... arbutus unedo
 • pkk sözcülerinin devletten maaş alması

  16777214.
  solcular ve çakma enteller tarafından bize "demokrasinin olmazsa olmazı" diye yutturulandır.

  oysa o bayıkdıkları "medeni batı ülkeleri" nde hizbullah, hamas, el-kaide gibi örgütlerin değil sözcüsü veya mecliste partisi, sempatizanı bile olamaz.

  üstelik bu örgütlerin toplam cinayet sayısı pkk'dan azdır, kürtlerden çok çok daha mazlum halklar için mücadele etmektedirler.

  sorun aslında kürtlerden, pkk'dan veya bdp'den kaynaklanmıyor. sorun türkiye'de çok rağbet gören soldan, çakma entellerden kaynaklanıyor. örnek: murat belgegiller, yıldırım türkergiller, bunların binlerce şakirdi.

  bu adamların "faşist, ırkçı" avazeleri göğü tuttuğu için sorun bir türlü düzgün tartışılamıyor.
  1 ... arbutus unedo
 • amerikan kültürü ve edebiyatı

  17.
  bir çok insanın "amarika'nın kültürü mü varmış" diye çemkirdiği bölüm. "amariga'nın tarihi mi varmış" versiyonu da vardır.

  oysa büyük olasılıkla hastalandıkları zaman kıçlarına sokulan fitil ilk kez amerika'da düşünülüp üretilmiştir. kafalarındaki dünya ile ilgili yalapşap fikirler amerikan filim ve dizilerinden edinilmiştir.

  gerçi amerikalıların çoğu da bir kültürleri olduğundan habersizdir.
  7 -2 ... arbutus unedo
 • kürtçe çanakkale türküsü

  4.
  varsa bile hiç bir şey göstermez.

  zira çanakkale türküsünün (yanılmıyorsam) andonis dalgas'ın söylediği rumca rebetiko versiyonu da vardır.

  büyük olasılıkla arapça versiyonu da mevcuttur.

  çanakkale türküsü o dönemde çok beğenilmiş, çok söylenmiş bir türküdür. türklerle birlikte yaşayan ya da türklere komşu halklar bu türküyü duyup kendi dillerine uyarlamışlardır. bu o halkların çanakkale'de savaşrığını göstermez.

  arap-türk-yahudi-ermeni-rum halkları arasında çok yakın zamana kadar bir dilde bestelenen şarkının diğer dillere geçişi son derece normal bir şeydi. en bilinen örneği "ada sahillerinde bekliyorum" dur. türk sanat müziği olarak bilinen şarkıların bir kısmı arapça'dan geçmiştir.

  türkçe şarkıların bir kısmı aslen yahudi-klezmer halk melodileridir. mesela "şiribim-şiribom" ya da "bir başkadır benim memleketim". meşhur samanyolu da yahudi şarkısıdır, ama zannediyorum klezmer değil ladino kökenlidir. buna karşın bir arkadaşım amerika'da "üsküdara gider iken" in klezmer versiyonunu duyduğunu söylemişti. zaten klezmer'deki "terk" ler türkçeden esinli şarkılardır.

  biz nasıl "şiribim şiribom" u türkçe söyleyince din değiştirmiyorsak, kürtler de çanakkale türküsünü kürtçe söyleyerek çanakkale'de savaşmış olmazlar.

  üstelik çanakkale'de kaç kürdün savaştığı, kaçının şehit olduğu aşağı yukarı bellidir. "bak türkü var, demek ki savaşmışız" cinsi ucube argümanlara gerek yoktur.
  3 -3 ... arbutus unedo
 • sevr i imzalatamadılar kürtleri kışkırtıyorlar

  5.
  kimse kürtleri kışkırtmıyor. kürtler kendi kendine kışkırıyorlar.
  3 ... arbutus unedo
 • 2010 avrupa kültür başkenti

  31.
  son 50 senede belediye ve rizeli müteahhitler tarafından tarihinin ırzına geçilmiş, asırlık çınarları ibb budama şefliği tarafından "bakımını yapıyoruz" diye ikilmiş, ormanları villacılar tarafından talan edilmiş bir şehirde ne ifade ediyorsa artık.

  sırf dalan döneminde yapılan istanbul suru ırza tecavüzü, pardon restorasyonu, istanbul'un niye kültür başkenti olmaması gerektiğini açıkça gösterir.

  ya da nuruosmaniye'deki eski milliyet gazetesinin yanındaki koskoca, onlarca antik sütunun üzerinde duran, 1500 yıllık bizans sarnıcının uçurulması. işi kotaran özal'ın "yakini" kıllı hayvan "bu millete faydası olacaksa 30 tane yepisyeni sarnıcı ben yaptırayım" demişti yıkımdan sonra. daha sonra ne mi oldu? herif 20 katlı apartomen dikti sarnıcın yerine, harıl harıl turistlere halı satıyor orada. ceza filan? şaka mısınız siz?

  götkafes'i herkes zaten biliyordur.

  siz bir şehri "avrupa kültür başkenti" yapıyorsanız orada olup biteni onaylıyorsunuz demektir. avrupalılar bu yüzden senelerce bu ünvanı istanbul'a vermek istemedi. hatta istanbul'un bm kültür mirası listesinden düşürülmesi gündeme geldi (ki bence doğrusu budur. haketmediğin şeyi almayacaksın).

  ama bizimkiler bütün sene ödevlerini hiç yapmayıp sene sonu hocanın peşine düşen öğrenci gibi yalvardıkça yalvardılar, dilendikçe dilendiler. avrupalılar da kurtulabilmek için "al, lanet olsun, yeter ki üzerime daha fazla sıvaşma" diye önümüze bu payeyi attılar.

  yanlış anlaşılmasın. istanbul "kültür başkenti" payesini hakediyor. bizler haketmiyoruz. hadi daha açık olsun, ben haketmiyorum.
  3 ... arbutus unedo
 • israil i sevme nedenleri

  19.
  bizi sırtımızdan vuranlar filistinliler değildir. suudi arabistan'ın bedevi takımıdır. onların da en süfli, en parayla satın alınabilecek kesimidir.

  malesef bizden de böyleleri çıkabiliyor (bkz: istiklal savaşında isyanlar)

  israil filistinlilere düşmandır. suudilerle iyi dosttur.

  osmanlı ordusundaki bir çok arap subayı son ana kadar sadakatle hizmet etmiştir.

  araplarla çeşitli ortamlarda bir arada bulundum. fazlaca hoşlaştığımı söyleyemem. ama doğruları inkar etmemek lazım.
  1 -1 ... arbutus unedo
 • kürt halkı devlet istemiyor

  11.
  türkler uyandıkça kürtler fren yapmaya başladı. eee, amed'deki (bazıları diyarbakır diyor ama bence amed o) tc büyükelçiliğinin önündeki 3km'lik vize kuyruğunun hayali bile korkunç. üstelik elektrik faturası ödemek gibi insanlık onuruna yakışmayan şeyler de var sırada.

  pek yakında kürtler kar üzerinde yürüyüp kart-kurt sesi çıkarmaya çalışacaklar.
  2 ... arbutus unedo
 • lale devri

  61.
  osmanlı tarihinde özellikle mimarisi ve şiiriyle çok ilgimi çeken bir dönem. osmanlı baroğunun altın dönemi. imparatorluğun mali kaynakları artık süleymaniye tipi devasa binalara müsait değildir. ama cesametten kaybedilenler hep zariflikten, espriden, ince ince işlenmiş olmaktan geri kazanılır. üçüncü ahmet çeşmesinde olduğu gibi.

  kanuni dönemi kendinden emindir. kendi kendini sorgulama yoktur. oysa lale devri "acaba mı?" demeye başlamıştır. bu iç kemiren kuşkunun getirdiği derinlik bu devrin bütün -sayıca pek fazla olmayan- eserlerine yansır.

  son olarak, "lale devri" maddesinde 10-12 entari yerine 68 entari birden görünce "vay anam meğer ne çok seveni varmış" dedim. sonra anladım ki dizisi ve şarkısı varmış. böylece her şey yerli yerine oturdu.
  1 ... arbutus unedo
 • dağda pkk lı kadına anal fisting yapmak

  16777212.
  ıhh.. zaten pkk'nın palabıyıklı, bitişik kaşlı, göğsü kıllı hatunlarını istanbul'da en lüks otelde makyajlı filanken becermek mide ister. insan o işi anca çok sefilken para için filan yapabilir. şahsen o eşiği geçebilmem için çocukların evde açlıktan ağlaması filan lazım. bir de bu hatunların dağda üç ay dolaşarak edinecekleri misk-ü anber kokusunu düşünün. üstüne de o dediğinizden... yarabbim, düşmanımın başına getirme, amin.

  inşallah bu akşam rüyama girmez.

  edit: yahu, o hatunlarla bana yanyana erkeklik testi yapılsa her halde onlar daha erkek çıkar. kesin düzenli traş oluyorlardır.
  2 -1 ... arbutus unedo
 • amerikan halkının mal olması

  9.
  -transistör
  -telefon
  -plastikler
  -uçak
  -seri üretim
  -radyo verici ve alıcısı
  -açık kalp ameliyatı
  -elektrik üretim ve dağıtımı
  -elektrik ampulü
  -microprocessor
  -PC
  -GPU
  -daha gider bu

  evet, ülkemizi yöneten şeriatör partinin ideolojisi saudi arabia olabilir, ama sembolü bir usa buluşu (edison)

  EDiT: bu teknolojileri üreten adamları amerikan halkı ve amerikan sistemi çıkardığına göre, bu teknolojiler "amerikan halkının ürettiği teknolojiler"dir. biz bu teknolojileri her gün kullanıyoruz, hayatımızı yaşanır kılıyorlar. onlar bizim bulup ürettiğimiz neyi kullanıyorlar? bu durumda kim mal oluyor? (gerçekler acıdır)

  amerika'da aristokrat sınıf yoktur. teknolojik elitleri büyük ölçüde orta sınıf dediğimiz kesimden gelir(di). ama amerika artık teknoloji üretmiyor. cezasını çekiyorlar ve çekecekler.

  sistemlerinin eşitlikten ve merhametten uzak oluşu bir gerçektir. ama bu başka bir problem.

  son olarak, geçmişte kimin ne yaptığı o kadar da önemli değil. abd dünyanın en üretken, buluşçu ülkesi olmaktan en mal ülkesi olmaya doğru evrildi. biz de eğer kartlarımızı iyi oynarsak mallıktan teknolojik elitliğe doğru evrilebiliriz. bütün işaretler bunu yapabileceğimizi gösteriyor.

  eğer sınırlı kaynaklarımızı doğru kullanabilirsek, eğer genç insanlarımızı değmeyen şeyler için aptalca kavgalarda harcamayabilirsek.
  5 -1 ... arbutus unedo
 • türk insanının kendini bir bok sanma ezikliği

  7.
  türklerin bilim ve mühendislik adına fazlaca bir numarası olmadığı herkesin malumudur. küçücük hollanda, ufacık belçika, minicik isviçre bu alanlarda türkiye'ye yüz basar.

  avrupa'yı geçelim, türkler bilimsel olarak iranlılar ve araplarla da boy ölçüşemezler. sadece el cezeri ve ibn ül haytem in isimlerini zikretmek yeterli.

  felsefe ve tasavvufta da arap ve iranlılarla karşılaştırılamayız. ibn ül arabi, molla sadra, ibni sina gibi isimlerimiz yok. farabi etnik olarak -büyük olasılıkla- türktür fakat kültürel olarak iranlıdır.

  sanat ve mimaride araplar ve farslardan iyiyiz gibi görünüyor. en azından osmanlı mimarisi gibi muhteşem ve çok özgün bir servetimiz var. fakat ırzına öylesine süratli bir şekilde geçiyoruz ki otuz sene sonra "hani, örneğini göstersene" deseler istanbul'daki üç-beş büyük cami dışında hiç birşey gösteremeyeceğiz.

  veee, son olarak, politik ve askeri tarihte -bence- hem araplardan hem de iranlılardan üstünüz. zira hem o kadar büyük göçleri yapmak, hem arada kimliğini kaybetmemek, hem de on küsur devleti yüzlerce yıl ayakta tutmak kolay iş değil.

  bu alanda avrupalılardan bile iyi sayılabiliriz. zira ellerindeki teknolojik üstünlüğe karşın bize diz çöktüremediler. ingiltere nin imparatoluğu bizimki kadar uzun yaşayamadı.

  ancaak, bence politik ve askeri sistemler insan yaratıcılığının en iyi ifadesi değildir. önümüzdeki yüzyıllarda daha az askeri-politik, daha çok bilimsel-teknolojik başarı dileğiyle.

  PS: türk tarihi fena değildir, ama tabii ki bazılarını 5000 senelik yüce tarihiyle karşılaştırılamaz.
  2 ... arbutus unedo
 • yeni şeyler getiriyorum