• batıdaki kürtler geldikleri yere dönsünler

  19.
  yahu boşa konuşuyoruz. adına kürt denen bu adamlar yaşadığım yerin en fazla ikiyüz metre uzağında her ay en az iki kere "biji kürdistan" diye ortalığı yıkıyorlar. kürdistan diye bnlerce askeri, yüzlerce öğretmeni ve mühendisi öldürdüler. son 70 yıl boyunca kürdistan diye kırk kere ayaklandılar.

  hem kendi ağızlarıyla söylemiyorlar mı tc de baskı ve zulüm altında olduklarını? karşılarına çıkan her avrupalıya kendilerine nasıl işkence edildiğini anlatmıyorlar mı?

  dolayısıyla biz türklerin yapacağı en sağlıklı varsayım bu adamların bir kürdistan kurmak istedikleri, bu kürdistanı kurduktan sonra da tc denen cehennemden oradaki cennete göç edecekleridir.

  uğruna işlenen bunca cinayetten, atılan onca iftiradan sonra kürdistan kurulursa "pardon ben fikir değiştirdim, hem burası da o kadar fena değilmiş" mi diyecekler?

  "o haltları ben yemedim miki yedi" mi diyecekler?

  ya da "annem dün söyledi biz aslında türkmüşüz, sadece dağda yürürken kart-kurt sesi çıkarıyormuşuz" mu diyecekler?

  oraya gitmeyi planlamıyorlarsa niye kürdistan kurulmasını istiyorlar ki? o kadar insanın neden kanına girdiler?

  bir de "türkler de orta asyaya gitsin"ciler var. bu zannederim argümansızlığın getirdiği köşeye sıkışmanın zorladığı bir gaz çıkışı.

  -gücün yetiyorsa tabii ki

  diyor ve geçiyorum.
  8 -2 ... arbutus unedo
 • kürtler fransız soyundan mı geliyor

  7.
  bir bakıma doğru olan önermedir. iki grup da hint-avrupa dilleri konuşur. dolayısıyla linguistik olarak akrabadırlar ve benzeşirler.
  ... arbutus unedo
 • kürtler bu ülkenin kamburudur

  11.
  üretim yapmıyorlar: doğru
  paraları olmadığından tüketim yapmıyorlar: çok yanlış

  kürtlerin parası var. bir kere uyuşturucu işi var. onun dışında her türlü mafyatik iş var. yaptıkları her işte devletin bunlara korkudan fazlaca hesap soramaması, dolayısıyla doğru dürüst vergi ödememeleri var. rakiplerini "biz kürdüz, aşiretiz, ona göre ha" diye tehdit etmeleri var. bunun getirdiği rekabet avantajı var. üstüne üstlük devletin senin benim cebimden çektiği parayı "aman uslu dursunlar" diye yeşil kart, çocuk yardımı, beleş elektrik formatında bunların cebine basması var.

  bir de hepsinin kaynağı, sürekli (sanal) mazlum, (sanal) ezilmiş olmanın getirdiği rant var. bu sanallığı oluşturan türk entel soluna çok teşekkür borçlular.

  dikkat edin: tatil beldelerindeki (antalya vs.) birçok otel, dükkan vs. bu adamların eline geçiyor. demek ki paraları var.
  1 ... arbutus unedo
 • kurtlar vadisi filistin

  100.
  pana film'in türk insanında son zamanlarda oluşan filistin hassasiyetini paraya çevirme atağıdır.
  3 -3 ... arbutus unedo
 • kürdün milliyetçiliği hak ama türkün ki faşizm

  3.
  bunu kürtçülerden ziyade türk entelleri ve onların mensup olduğu sol kesim pompalar.
  1 -1 ... arbutus unedo
 • türk milliyetçilerinin istediği kürt profili

  6.
  bence kendilerini türk olarak görmeleri asla şart değildir.

  atatürk'le ilgili bir hikaye anlatılır. bir gün konuşma arasında atatürk'e selanikli olduğu söylenilir. bu o zamanın diliyle "yahudi dönmesi" demektir. atatürk hiç bozuntuya vermez. şeceresini filan anlatıp otuz göbekten türk olduğunu ispata çalışmaz. sadece

  -bak evladım hepimiz şu, bu olarak doğarız, belli bir toplumun içinde doğarız. bu bizim elimizde değildir. ama bir kere dünyaya geldikten sonra hepimiz içinde doğduğumuz topluma hizmetle, o toplumu daha iyiye götürmekle vazifeliyiz. bu bizim elimizdedir.

  der. (*)

  izmir'de yunanlılara ilk kurşunu sıkan hasan tahsin yahudi dönmesidir.

  hepimiz türkiye cumhuriyetinin vatandaşları olarak doğuyoruz. hepimiz türkiye cumhuriyeti'nin yaşam kalitesini, bilimsel seviyesini, tarihi eserlerinin ve doğasının korunmasını, çocuklarının eğitimini, sağlık sistemini daha ileri seviyelere taşımakla yükümlüyüz.

  özünde kürtlerden beklenen de daha fazlası değildir.

  daha fazlasını bekleyen -cumhurbaşkanı da olsa- yanlış yapıyordur.

  kuru hamasetin devri geçti. iyi ki de geçti.

  (*) Malesef daha sonra güneş dil teorisi isimli ilkokul çocuklarının dahi inanmadığı garabete destek veren de kendisidir.
  4 -1 ... arbutus unedo
 • devamlı kürtleri kötüleyip faşist değilim demek

  15.
  bir de "buralarda kimin faşist olduğunu biz belirleriz yabancı" diyen adamcıklar var.. söylediklerinin saçmalığı yüzlerine vurulunca kriz geçirirler. "ben sana faşist diyorsam fa-şist-sin" diye tepinirler.

  çok sevimlisiniz yahu. siz olmasanız gündem hiç neşelenmeyecek.

  malesef sizin demenizle insanlar faşist ve ırkçı olmuyorlar. sizler bu gerçeğe kendi kendinize ulaşabilecek gibi değilsiniz, bari ben söyleyeyim.
  -1 ... arbutus unedo
 • batıda tek bir kürt kalmayacaksa bölünmeye razıyım

  38.
  istanbul, ankara ve izmir de dolanan milyonlarca kürdün hepsinin köyü yakılmış. yoksa batıya gelmeyeceklermiş. ilginç.

  bkz: (#9431488)

  yahu, aihm köyü yakılan insanlara müthiş tazminatlar veriyor. bu milyonlar neden aihm'e müracaat edip hayatlarının geri kalanını bir eli yağda bir eli balda geçirmiyor? ahanda işte haberi. "köy yakma" "aihm" diye googlelatınca onlarcası çıkıyor. tazminatın miktarına dikkatinizi çekerim.

  http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=102652
  6 -1 ... arbutus unedo
 • parası türkiye den olan özerk kürt parlementosu

  ?.
  gayet mümkündür. şöyle ki:

  türk basınına hakim entel solcular bir kampanya açarlar. kürtlerin (sanal) mağduriyetleri derinlemesine işlenir, pkk cinayetleri yok sayılır. pkk cinayetlerini hatırlatmaya kalkışanlar anında faşist ve ırkçı ilan edilir.

  -kürtlerin mağdur olduğu yıllar önce olup bitmiş birkaç vaka (33 kurşun mesela) ısıtılıp gündeme tekrar getirilir. güneydoğuda öldürülmüş yüzlerce öğretmenden tek kelimeyle bile bahsedilmez. eğer bahseden olursa "ölü seviciler gine kürtlere karşı tahrike başladı" denir.

  -artık ortam hazırdır. entel solun ağır topları, ece temelkuran'lar, murat belge'ler, yıldırım türker'ler yavaş yavaş devreye girerler.

  -kürtlere karşı duyulan derin bir suçluluk hissi olmadan kişinin entelektüel olamayacağı teması bu çok etkili kalemler tarafından sürekli işlenir.

  -kantin solcusu sazan entelcanlar oltaya hemen atlarlar. entel aday adaylığından entel adaylığına terfi edebilmek için murat, yıldırım, ahmet abilerinin söylemini sağda solda yeniden üretirler.

  -istenilen "kürtlere karşı suçluyuz" bilinci ağır ağır oluşturulur. biz türkler kendimizi auschwitz'de gardiyanlık yapan caniler olarak, kürtleri ise gökten yeni inmiş hiç günahsız melekler olarak görmeye başlarız.

  -en sonunda kürt parlementosunu kendi ellerimizle kurup, kürtlere teslim ederiz. hem de "kürt kardeşim beni affedebilecek misin" diye yalvararak.

  Bu senaryo kıbrıs'ta çalıştı. kıbrıs gençliği babalarını öldürüp toplu mezarlara gömmüş eoka'cıların kanlı çizmelerini yalayacak hale getirildi. evet, "yes be annem" cilerden bahsediyorum.

  hiç merak etmeyin, burada da aynı sistem çalışır. adına "psikolojik harp" diyorlar beybi. türkiye'de bir sürü solcu eskisi bu işten ekmek yiyor. 12 eylül'de kıçlarına çakmış devlete o kadar kinliler ki intikam için her düzeye alçalabilirler.

  iş entel solcular-kürtçüler-dinciler arası bugünkünden daha sıkı bir ittifakın kurulmasına ve bu ittifakın bir miktar da dış destek almasına bakar.
  3 -1 ... arbutus unedo
 • hayali kürdistan haritası şeklindeki havuz

  63.
  büyük olasılıkla türk vergi mükellefinin ödediği vergilerle inşa edilmiş havuzdur. havuzun bakımı da türk vergi mükellefinden tıkır tıkır tahsil edilen paralarla yapılmaktadır.

  zaten adamların istediği demokratik özerklik tam da böyle birşey. onlar yapacak, biz ödeyeceğiz.
  ... arbutus unedo
 • halkların barışı için kürtçe öğrenelim kampanyası

  3.
  Ben alternatif olarak kürtler hiç olmazsa bir aylık elektrik faturalarını ödesin kampanyası başlatıyorum:

  tek taraflı olan her bir şeyin belli bir zaman sonra son bulmaya mahkum olduğu gerçeği ışığında türk halkının
  -ülkenin bütün ekonomik yükünü taşıması,
  -hiç birşey üretmeyen doğu bölgelerini beslemesi,
  -kürtlerin nüfus fazlasını kendi şehirlerine emmesi karşısında
  kürt halkının, türk halkının söz konusu fedakarlığı karşısında kılını kıpırdatmaması gibi duyarsızlık kokan yanlışından nereden dönülürse kardır mantığı çerçevesinde tüm doğu genelinde başlatılmış olup, kısa vadeden öte uzun vadeli barış ve kardeşlik adına çok iyi düşünüp sonuçlarının hesap edilmesi akabinde katılımın gönüllülük esasına göre ve oldukça yüksek düzeyde seyredeceğinden kimsenin kuşku duymadığı, Türkiye nin aradığı barışa götüren yegane formüllerin en güçlülerinden birisi olup, ciddiye alınması gerekip olgunluk çerçevesinde atılacak adımlar ile karşılıksız bırakılmaması gereken kardeşliği ve barışı tesis etme kampanyasıdır.
  6 ... arbutus unedo
 • cesurca yaladım leoparı

  6.
  "arsızca yaladım leoparı" versiyonu da vardır.
  ... arbutus unedo
 • batıda tek bir kürt kalmayacaksa bölünmeye razıyım

  27.
  getirin hemen imzalayayım.

  aslında bu iş 20 sene önce yapılmalıydı. 100 küsur milyar doları rüzgara savurmak zorunda kalmazdık. bu para endüstriye, sanayiye, altyapıya filan dönüşseydi bugün ikinci güney kore olabilirdik.

  kürtlere gelince, onların maksadı bölünmek değil. "demokratik özerklik" istiyorlar. tercümesi şu: biz bağımsız olalım, ama faturalar sizin adrese gelmeye devam etsin. doğu bizim, batı hepimizin olsun.

  bence türkler, kürtlerin tutumundan bağımsız olarak kesinlikle bölünme istemelidir. zaten böyle yapılırsa çok ilginç şeyler olacağına eminim: PKK eylemleri birden bire bitecek, diyarbakırdaki "ayyıldızlı bayrağımız" mitingine bir milyon kişi katılacak, BDP milletvekilleri atatürk türkiyesinin bölünmez bütünlüğü üzerine konuşmalar yapacak filan.

  hatta bdp'nin resmi ideolojisi "kürtler aslında dağda yürürken kart-kurt sesi çıkaran türklerdir" haline gelebilir. bence sırf bunu görmek için bile değer.

  hele bir "istanbula vizeyle gelmek" ihtimali ufak ufak burnunu göstersin.
  6 -1 ... arbutus unedo
 • akp ve bdp nin gizli ittifakı

  28.
  20.ci yüzyılın en sağlam ittifakı 1940'lardan beri süregelen abd-ingiltere ittifakıdır. peki abd 1956 süveyş krizinde can düşmanı rusya ile birleşip ingiltereyi tehdit etmedi mi? abd ve ingiltere 1970'lerde araplara silah satmak için gırtlak grıtlağa mücadele etmedi mi?

  bizim azerilerle ittifak halinde olmamız çıkarlarımızın hiç çatışmadığını mı gösteriyor?

  kürtçü / şakirt zekası ilginç çalışıyor. AKP ile BDP arasındaki birkaç sürtüşmeyi listeliyorlar, ondan sonra da bunu bir ittifakın olmadığına dair delil olarak gösteriyorlar. oysa ittifaklar genelde farklı siyasi güçlerin belli bir amaç doğrultusunda güçbirliği yapmasından kaynaklanır. Bu amaç dışındaki alanlarda sürtüşmeler devam eder. zaten böyle olmazsa işin adı ittifak değil kölelik olur.

  AKP-BDP-entel sol ittifakının amacı bu güçlerin "devlet" diye tanımladıkları şeyi yıkabilmektir. AKP ve BDP bu konuda birbirlerine ful destek veriyorlar. diğer alanlarda ise sürtüşmeler, pazarlıklar devam ediyor.

  maksat hasıl olur ta ittifaka luzum kalmazsa ne olur? BDP ile AKP yi bilmem ama entel solu TUDEH'in akıbetinin beklediği kesin. Bence fazlasıyla da hakediyorlar.
  2 ... arbutus unedo
 • kenan evren

  609.
  -ben senelerdir neredeyse çıkan her kitabı aldım, hep solcu yakınmaları, bilgi veren hiç birşey yok.

  -ben şimdi kültür bakanlığı web sitesini internetten tarar çıkanı sana attırırım. öyle kalakalırsın. du bakiyim, key wordler "12 eylül" "kenan evren" filan. hah çıktı.

  -bu kitapları internetten arattığına, kitap isimlerini veremediğine göre sen kendin okumamışsın. o zaman nasıl bu kadar kesin fikir sahibi olabiliyorsun? kaldı ki ben kitap yok demedim. belli bir standardın üzerinde kitap yok dedim.

  -dikkat et roketlerim suratına gelmesin.

  -senin abilerin de 11 eylülde sağı solu aynen böyle tehdit ediyorlardı. 12 eylülde o roketleri abilerinin nazik bir yerlerine soktular. hem de hiç acımadan. çığlıkları, yalvarmaları istanbul'u tuttu. şimdiye kadar süren kuyruk sokumu sizlamaları ondandır
  1 -1 ... arbutus unedo
 • kenan evren

  604.
  -ben çok okudum, 12 eylül öncesini iyi biliyoğum

  -evladım hangi kitapları okudun bir söylesen? piyasada 12 eylül öncesini anlatan doğru dürüst kitap yok ki? bunların yokluğu bile sana çok şey söylemiyor mu? ben senelerdir neredeyse çıkan her kitabı aldım, hep solcu yakınmaları, bilgi veren hiç birşey yok.

  -abicim bi dakka annem iyi bezlememiş, altıma sıçınca boklar kenardan çıktı..

  -ahahah. dikkat et roketlerin, pardon sivilcelerin patlamasın.
  2 -2 ... arbutus unedo
 • bir ihtilal daha var

  4.
  aslında rahmetli 12 eylül'le hesaplaşmak istiyordu, ama henüz ortam müsait değildi. 12 eylül öncesinin dehşeti daha tazeydi ve evren paşa halk arasında hala seviliyordu. insanların biraz daha unutması gerekiyordu. Bu yüzden hedef olarak 27 mayıs seçildi.

  rahmetli 12 mart'a hiç dokunmadı. bunu yapabilmesi için sol cuntayı faş etmesi, ilhan selçuk gibi isimlerin ipliğini pazara çıkarması gerekirdi. böyle bir niyetinin olduğunu sanmıyorum. zaten ilhan selçuk o yıllarda hala yarı-tanrı statüsündeydi, kolay kolay eleştirilemezdi.

  o yüzden 27 mayıs kitapta ballandırıla ballandırıla anlatılırken 12 mart bir iki sayfada geçiştirilir. 12 mart bugün hala bilinmez. örneğin sivil cuntayla deniz gezmiş grubu arasındaki ilişkiler hala karanlıktadır.

  bütün eksiklerine rağmen gine de eğlenceli kitaptır. her söylediğine inanmamak şartıyla zevkle okunabilir.
  1 ... arbutus unedo
 • kenan evren

  603.
  -türkiye'yi mahveden insandır kendisi.. türkiye'ye tam demokrasi gelecekken darbe yaptı, lazı kürdü herkes mutsuz oldu...

  -yaşın kaç senin evladım? o zamanları hatırlıyor musun?

  -ama ama bütün çatışmaları gizliden o körükledi. sol ve sağ örgütlerin içine ajanlar soktu, birbirine kırdırttı.

  -valla hatırladığım kadarıyla solcuların ve sağcıların cinayet işlemek için kışkırtılmaya pek ihtiyaçları yoktu. sen bence militan eskilerinin anlattıklarına pek inanma.

  -ama erdal eren...

  -papağan zekasıyla konuşuyormuşsun gibi geliyor bana.
  2 -4 ... arbutus unedo
 • kürtler bizden değil

  8.
  harika ya,

  "sorunun" kaynağı yaşlı bir kadının "kürtler bizden değil" demesiymiş.

  seksenlerin başında bazıları "kürtler dağlarda yürürken kart-kurt sesi çıkaran türklerdir" demişti. Mesaj tabii ki zarif değildi, hatta oduncaydı, ama içinde bir olumluluk da barındırıyordu: söyleyenler, kendi meşreplerince (ve cehaletlerince) "siz de bizdensiniz, bizim kardeşlerimizsiniz, aramızda ayrı-gayrı olmasın" demek istemişlerdi.

  kürtler (ya da kürtleri temsil ettiklerini söyleyenler) kudurdular. cümle "benim kürt arkadaşlarım var" ile beraber türkiye'nin en çok dalga geçilen cümlesi oldu. Ve bütün bu alayların altında sadece antropolojik ya da linguistik bir kara cehaleti düzeltme kaygısı yoktu. kürtler kendilerini "öteki" olarak ortaya koyuyordu.

  Herkes mesajı aldı.

  şimdi insanlar "kürtler bizden değil" diyor. kızıyorsunuz. Neden? istediğiniz bu değil miydi?

  Cevabı ben vereyim: tabii ki değildi. siz hem "öteki" olmak istiyorsunuz, hem de "bizden" olup türkiye'nin bütün nimetlerinden faydalanmak istiyorsunuz.

  nimet paylaşımında "bizden". külfet paylaşımında "öteki".
  hizmet alırken "bizden". vergi öderken "öteki"

  şimdiye kadar solun da desteğiyle iyi gitti. ama maymun ağır ağır gözünü açıyor, haberiniz olsun..
  1 ... arbutus unedo
 • akp ve bdp nin gizli ittifakı

  24.
  "akp bdp nin en büyük rakibidir" diye saçmalayanları görmemizi sağlamış ittifak.

  akp ile bdp rakip değildir. zira bdp iktidar adayı değildir. bdp'nin temel vazifesi temsil ettikleri adına devletle pazarlık yapıp ayrıcalık kopartmaktır.

  bdp için iktidarda olabilecek en iyi parti, hiç bir milliyetçi refleksi olmayan akp'dir. onun için güneydoğu seçmeni hem bdp'ye hem akp'ye oy vererek pazarlığın iki tarafını da garantiler.

  bunu türkiye'de aptal olmayan herkes görüyor. ancak bazıları görmüyormuş gibi yapıyor.
  2 -1 ... arbutus unedo
 • yeni şeyler getiriyorum